Školní jídelna – vnitřní řád
Vnitřní řád školní jídelny – výdejny je soubor pravidel a opatření spojených s provozem školní jídelny – výdejny. Školní jídelna – výdejna zajišťuje stravování řádně zapsaných dětí a stravování zaměstnanců školy. Vnitřní řád školní jídelny – výdejny je závazný pro všechny osoby, které se stravují ve školní jídelně – výdejně.
Vnitřní řád školní jídelny – výdejny je zpracován v souladu s těmito zákony a vyhláškami:
- zákonem č. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění pozdějších předpisů,
- zákonem č. 258/2000Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů,
- vyhláškou č. 107/2005 Sb., o školním stravování, ve znění pozdějších předpisů,
- vyhláškou č. 137/2004 Sb., o hygienických požadavcích na stravovací služby
a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných, ve znění pozdějších předpisů, - vyhláškou č. 84/2005 Sb., o nákladech na závodní stravování a jejich úhradě v příspěvkových organizacích zřízených ÚSC, ve znění pozdějších předpisů,
- nařízení EU č. 852/2004 o hygieně potravin.
Související dokumenty:
Školní řád mateřské školy, provozní řád.
Jídelníček je vždy sestavován podle zásad zdravé výživy a dodržování výživových norem u sledovaných potravin a v rozsahu dle § 4 odst. 3 a 9 vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování, ve znění pozdějších předpisů. Jídelníček je sestavován minimálně na týden dopředu.
S vnitřním řádem školní jídelny – výdejny jsou rodiče seznámeni prostřednictvím vývěsky v šatně dětí v mateřské škole, dále prostřednictvím webových stránek školy a na informativních schůzkách.
I. Úvodní ustanovení
Dokument je vydáván v souladu s § 30 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) ve znění pozdějších předpisů,
a svým obsahem respektuje platnou legislativu. Činnost ŠJ je vymezena § 119 zákona č. 561/2004 Sb., školského zákona, ve znění pozdějších předpisů.
II. Podrobnosti k výkonu práv a povinností strávníků a jejich zákonných zástupců ve školní jídelně – výdejně a podrobnosti o pravidlech vzájemných vztahů
s pedagogickými pracovníky a zaměstnanci školy
- Strávník má právo:
- stravovat se ve školní jídelně – výdejně podle školského zákona a prováděcích předpisů
- na kvalitní a vyváženou stravu podle zásad racionální výživy
- na kulturní prostředí při stolování
- na porci odpovídající normativu dle věkových kategorií
- na dostatek času pro konzumaci oběda
- Strávník má povinnost:
- dodržovat vnitřní řád školní jídelny – výdejny, chovat se při stravování ohleduplně, v souladu s hygienickými a společenskými pravidly stolování
- řídit se pokyny učitelek a pracovnice pro výdej stravy šetřit školní zařízení a chránit je před poškozením
- řádně a včas hradit platby za stravování dětí – viz příloha č. 1 – ceník stravného
- Pravidla vzájemných vztahů mezi strávníky, zákonnými zástupci a pracovníky školy:
- učitelka v době výdeje jídla zajišťuje bezpečnost a nezbytná organizační opatření
- děti jsou ve vztahu k pracovnici pro výdej stravy a učitelkám povinny dodržovat pravidla slušného chování
- učitelky a pracovnice pro výdej stravy, která vydává stravu, jsou povinni respektovat práva dětí a zajišťovat jejich uplatňování
- vztahy zákonných zástupců s pracovníky školy jsou založeny na vzájemném respektu
a slušnosti
III. Provoz a vnitřní režim školní jídelny – výdejny
- Do školní jídelny – výdejny mají povolen vstup pouze děti – strávníci a pracovníci školy.
- Strávníkům je vydáván kompletní oběd včetně masa a příloh. Děti nejsou nuceny ke konzumaci celého vydaného jídla a vráceny k dojídání, jsou pouze vybídnuty k ochutnání.
- Vydané jídlo je určeno ke konzumaci v jídelně, děti je neodnášejí z místnosti. Odnášení jídel a nádobí mimo školní jídelnu – výdejnu je zakázáno.
- Aktuální jídelní lístek se vyvěšuje v šatně mateřské školy na nástěnce, je dostupný i na školním webu.
- Běžný úklid během provozní doby zajišťuje v jídelně – výdejně pracovnice pro výdej stravy, včetně stolů a podlahy znečištěných jídlem.
- Úklid po skončení provozní doby zajišťuje uklízečka MŠ.
- Provoz ve školní jídelně – výdejně probíhá při dodržování veškerých hygienických předpisů.
- Všichni zaměstnanci mají zdravotní průkazy a podrobují se pravidelným preventivním prohlídkám u poskytovatele pracovnělékařských služeb. Jsou průběžně seznamováni s veškerými předpisy, které souvisí se školním stravováním. Hlavní důraz je kladen na čistotu pracovních ploch, nástrojů potřebných k výdeji pokrmů a veškerého nádobí. Před každým výdejem stravy je teplota pokrmu změřena, aby se zabránilo poklesu pod stanovenou hodnotu.
- Zbytky jsou denně likvidovány a ukládány do označených, omyvatelných nádob.
- V případě jakékoliv stížnosti, či nespokojenosti s organizací výdeje stravy, kvalitou
a složením stravy, mají zákonní zástupci možnost se obrátit na ředitelku školy, která daný podnět vyhodnotí a zajistí nápravu.
IV. Organizace výdeje stravy
- Děti v mateřské škole mají nárok na školní stravování – dotovanou stravu pouze tehdy, pokud se zúčastňují předškolního vzdělávání (ne v době nemoci, nebo o prázdninách, v době omezeného provozu školy).
- Výjimkou je první den neplánované nepřítomnosti strávníka v mateřské škole – první den nemoci je možný výdej hlavního jídla (oběda) do vlastních jídlonosičů, které si zákonní zástupci přinesou bezprostředně před výdejem stravy. Jídlo takto podávané do jídlonosičů je určené
k okamžité spotřebě. V případě nedostatečné péče o čistotu jídlonosičů, odložené spotřeby a nedostatečné regenerace hrozí vznik alimentárního onemocnění, za které pracovnice školní jídelny – výdejny nenesou zodpovědnost. Nedoporučujeme hliníkové jídlonosiče ani jiné nevyhovující nádoby (např. skleněné), které mohou způsobit poškození zdraví, nebo nepříznivě ovlivnit potraviny či pokrm.
Svačinky v případě vydání v poledne jsou zabaleny v ubrousku a do doby vydání jsou skladovány v lednici – opatření proti možné kontaminaci.
- Strava se v mateřské škole vydává
– přesnídávka od 8. 00 do 9.00 hodin a odpolední svačina od 14.15 do 14.45 hodin.
– obědy – od 11.30 do 12. 00 hodin
- Výdej obědů do jídlonosičů pro nemocné děti v době od 11.35 do 11. 45 hodin (pouze první den nemoci). V případě nepřihlášení ke stravování (dítě bez stravy) není možná přítomnost dítěte v mateřské škole – § 4 odst. 1 vyhl. č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů.
Všichni strávníci musí mít do konce kalendářního měsíce zaplacenou zálohu na měsíc následující. Pokud nebude mít strávník včas zaplaceno, není jídelna povinna stravování poskytovat. Při opakovaném neuhrazení stravného může být i ukončeno předškolní vzdělávání – § 35 odst. d) zákona č. 561/2004 Sb., školského zákona, ve znění pozdějších předpisů.
- Nevyzvednutá strava je předána k výdeji ostatním dětem.
- V MŠ se strava přepraví na výdejním vozíku spojovací chodbou přímo ze školní jídelny – výdejny, školnice ji rozdělí do jednotlivých tříd dle počtu přihlášených dětí. Jídlo se přepravuje ve speciálních nádobách určených pro přepravu jídla. Poté pracovnice výdejny převezme stravu, zkontroluje množství a za správných tepelných podmínek vydá dětem.
- Podkladem pro výdej stravy jsou písemné přihlášky dětí ke stravování, uzavřené se ŠJ Fr.Stupky 16, Olomouc.Stravování strávníků se uskutečňuje v době jejich pobytu v mateřské škole.
Platby stravného probíhají:
- ve školní jídelně Fr.Stupky 16, Olomouc bezhotovostně ( inkasem) do 20-tého dne v měsíci na následující měsíc.Vyúčtování za odebranou stravu se provádí na konci každého měsíce.
Vrácení přeplatků za stravné – při ukončení docházky dítěte do mateřské školy se přeplatek za stravné vrací převodem na účet stravovaného.
- Zaměstnanci odebírají stravu za podmínek daných závodním stravováním
V. Podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví strávníků
- Bezpečnost a ochrana zdraví dětí ve školní jídelně – výdejně je zajištěna po celou dobu provozu školní výdejny.
- Bezpečnost v době výdeje jídla zajišťují učitelky, které dbají o bezpečnost strávníků, organizují odběr stravy dětem a dohlíží na čistotu a bezpečnost prostředí, zejména podlahy.
- Děti dodržují ve školní jídelně – výdejně zásady bezpečnosti a ochrany zdraví, při svém počínání mají na paměti nebezpečí úrazu.
- Každou nehodu, poranění či zdravotní indispozici ve školní jídelně – výdejně učitelky okamžitě řeší, popřípadě poskytnou potřebnou péči.
- Všichni zaměstnanci i zákonní zástupci dětí docházejících do MŠ a stravujících se ve školní jídelně – výdejně mateřské školy mají povinnost chránit děti všemi dostupnými prostředky před rizikovými typy chování ve školní jídelně – výdejně v mateřské škole, zejména projevy slovního, psychického nebo fyzického násilí, případné šikany ve vztahu učitel – dítě, dítě- učitel, rodič – učitel, rodič – dítě, před sociálně patologickými jevy a zároveň před projevy diskriminace, či nepřátelství nebo násilí a při jakýchkoliv nežádoucích projevech okamžitě zasáhnout a ochránit dítě tak, že tuto skutečnost bezprodleně (ústně, popř. písemně) nahlásí ředitelce školy. Je nutné předkládat ředitelce školy důkazy, např. formou svědectví.
VI. Podmínky zacházení s majetkem školy ze strany strávníků
- Děti – strávníci jsou povinny zacházet ohleduplně se zařízením a věcmi školní jídelny – výdejny.
- V případě prokázaného úmyslného poškození školního majetku uhradí zákonný zástupce nezletilého strávníka škole přiměřenou, případně celou finanční částku, za kterou byl majetek pořízen, případně danou věc opraví.
VII. Zápis, přijímání strávníků do ŠJ
Ke stravování ve ŠJ – výdejně zákonní zástupci dětí
- Mateřské školy přihlašují své děti vyplněním přihlášky ke stravování – dle pokynů Školní jídelny – výdejny Fr.Stupky 16, Olomouc
- Rozsah stravování se stanoví tak, aby se dítě, je-li v době podávání jídla přítomno v MŠ, stravovalo vždy. Vyžaduje-li to zdravotní stav dítěte, stanoví se jiný způsob jeho stravování, např. sepsání Dohody o úpravě stravování dítěte – podávání stravy připravované v rodině dítěte, na základě lékařského potvrzení.
- Má-li dítě stravovací omezení, může (resp. musí, je-li to v přiměřených možnostech mateřské školy) být režim stravování s ohledem na onemocnění dítěte upraven. Dítě však nemá nárok na individuální přípravu zvláštní stravy, jež by odpovídala druhu a zvláštnostem jeho onemocnění.
VIII. Pitný režim
Děti mají možnost pitného režimu v průběhu celého pobytu v mateřské škole v samoobslužném režimu podle vlastního pocitu žízně. Pití podle potřeby doplňují provozní pracovnice a je k dispozici v konvicích, ze kterých se mohou děti samostatně obsloužit. O mytí nádob k pitnému režimu se stará pracovnice výdejny stravy. I při pobytu venku mají děti možnost se nejen napít pitné vody , ale pro děti je připraveno dostatečné množství nápojů, které zajišťuje pracovnice výdejny – nápoje se obměňují: ovocné čaje, vitamínové nápoje, voda, šťáva.
IX. Rámcová pravidla pro zajištění školního stravování – Covid 19
Školní stravování je zachováno v běžné podobě.
- Před zahájením stravování si každé dítě umyje ruce, poté vydezinfikuje – dezinfekce je připravena při vstupu do školní jídelny – výdejny.
- Děti si samy jídlo a pití nenabírají a neberou si ani příbory – jídlo připravuje a vydává personál školy.
- Při přípravě jídel, při vydávání a po jeho vydání je nutné dodržovat zvýšenou měrou běžná hygienická pravidla.
X. Závěrečná ustanovení
- S Vnitřním řádem školní jídelny – výdejny jsou všichni zákonní zástupci dětí seznámeni zpravidla při schůzce rodičů na začátku školního roku, dále je k dispozici v šatně dětí mateřské školy.
- S Vnitřním řádem školní jídelny – výdejny byli seznámeni zaměstnanci mateřské školy.
- Součástí Vnitřního řádu školní výdejny je Hygienicko – sanitační řád školní jídelny – výdejny a Vnitřní předpis HACCP se stanovením kritických bodů, který je k nahlédnutí ve školní jídelně – výdejně.
Tento vnitřní řád školní výdejny nabývá účinnosti dne 1.9.2024
V Olomouci dne 7.8.2024
Jana Laštovicová
ředitelka školy